INHALÁTORY (nabulizéry)

Inhalátory

 Inhalátory neboli nebulizátory jsou určeny k cílené léčbě horních a dolních cest dýchacích. Používají se na přeměnu léků na kapénky, které se míchají se vzduchem a snadno se tak dostávají do dýchacích cest. Pomáhají léčit běžná, chronická i vážná respirační onemocnění. Co zohlednit při výběru?

Inhalátor neboli nebulizátor – na předpis, nebo bez něj?

Domníváte se, že je inhalátor na předpis? Ano i ne. Inhalátory na domácí použití najdou své uplatnění v prevenci a léčbě jak běžných onemocnění dýchacích cest (rýma), tak i chronických a vážných onemocnění jako je astma. Využijte inhalátor na kašel či různé alergie (například během pylového období). Inhaluje se pomocí masky nebo náustku, pro děti je vhodnější maska. Další možností je speciální nosní nástavec.

Co je nebulizátor? Přístroj rozprašující léčivý roztok v podobě jemných částic, které jsou vhodné k inhalaci. Nebulizace (odborně inhalace) je léčebný proces, při kterém dochází k aplikaci léku přímo do dýchacího ústrojí. Nebulizátor je tedy pouze odborný název.


Membránový inhalátor

Ultrazvukový inhalátor
Ultrazvukový inhalátor

Co je parní inhalátor a k čemu slouží?

Parní inhalátory jsou nejjednoduššími přístroji tohoto druhu. Jsou nejlevnější, ale zároveň se jedná o nejméně účinné řešení. Místo léčiv se při inhalaci často využívají minerální vody. Výsledek je spíše kosmetický: uvolnění pórů a hydratace pokožky. Inhalování by mělo naopak uvolnit dutiny.

 • Jednoduchý princip.
 • Nízká pořizovací cena.
 • Kosmetické využití.
 • Slabší léčebný účinek.
 • Energetická náročnost.

 

Jak vybrat náplň do inhalátoru?

Nevíte, jakou náplň do inhalátoru zvolit? Mezi nejčastější zdroje léčivých látek patří léky, minerální vody, éterické oleje či bylinky. U každého inhalátoru si však zkontrolujte, zda lze vámi zvolenou náplň použít.

 • Specializované léky pomáhají rozpouštět hleny a uvolňují dýchací cesty. Zpravidla se jedná o roztoky.
 • Slaná voda a Vincentka jsou inhalační roztoky vhodné k léčbě lehkých dýchacích potíží a rýmy.
 • Éterické oleje se inhalují s cílem uvolnění a relaxace. Pomáhají kupříkladu při chřipce, nachlazení či rýmě.
 • Bylinky přinášejí odlehčující účinky při nachlazení, pomáhají se spánkem a podobně.

V případě, že zrovna nemáte Vincentku či jinou minerální vodu, neváhejte vyzkoušet slanou vodu. Nejprve ji převařte, a následně v ní rozpusťte obyčejnou kuchyňskou sůl.

Podle jakých dalších parametrů vybírat inhalátor?

Když vybíráte inhalátor, pohlídejte si jeho nebulizační výkon a velikost zásobníku na léky. Ať už vybíráte jakýkoliv typ, zaměřte se také na jeho hlučnost, vysoká hlasitost přístroje by mohla být nemilým překvapením.

Co u inhalátoru znamená nebulizační výkon?

Tato veličina určuje, za jak dlouho se z léčiva vytvoří aerosol. Udává se v ml/min a hodnoty jsou v desetinách. Čím vyšší je výkon, tím rychleji se léčivo dostane do dýchacích cest. A čím rychleji se tam dostane, o to kratší dobu je třeba přístroj p

Jak správně použít inhalátor?

 

Kromě správného výběru inhalátoru dále doporučujeme dodržovat několik následujících obecných zásad:

 1. Nezapomeňte se důkladně rozdýchat.
 2. Dbejte na řádné stisknutí náustku zuby. Vaše rty by měly náustek pevně sevřít.
 3. Po hlubokém vdechnutí léku zadržte dech alespoň na 5–10 sekund.
 4. Nevydechujte zpět do inhalátoru. Po zadržení dechu vydechněte mimo.
 5. Pamatujte na údržbu.

Mějte na paměti, že se jedná o obecné rady. Vždy se proto řiďte přiloženým návodem příslušného inhalátoru. Použití rovněž můžete konzultovat se svým lékařem.

 
1 položek celkem
nabulizer
1 157,02 Kč bez DPH
1 400 Kč / ks

Kompresorový inhalátor GEM se postará o zdraví celé vaší rodiny. Spolehlivě léčí horní i dolní cesty dýchací. Snadno se používá a čistí Zařízení je navrženo pro snadnou...

0806380